Terug naar het overzicht

Carillonbespeling - Gerda Peters (gratis, geen ticket nodig)


  • Oude Kerk
Tickets
Koop ticket

Beiaardier Gerda Peters sluit op zaterdagmiddag 20 september het middagprogramma van het Huygens Festival af met een bespeling van het carillon met als thema 'Passie'. 

Programma-informatie volgt!

Over het carillon van de Oude Kerk

In 1984 heeft De Frans Mortelmans Stichting de Voorburgse gemeenschap een beiaard geschonken. Hiervoor goot de firma Eijsbouts vierendertig klokken. Samen met de bestaande voorslag van vier klokken ontstond toen een carillon van 38 klokken. In 2005 schonken de Voorburgse Rotaryclubs een extra basklok, de 39ste klok. In 2013 schonk de Frans Mortelmans Stichting wegens diens vijftigjarig bestaan een nieuwe speelautomaat.

In 2021 voerde Koninklijke Eijsbouts te Asten groot onderhoud uit aan het carillon. Dankzij diverse donaties kon het tevens worden uitgebreid met vijf kleine, helder klinkende klokjes zodat het nu 44 klokken telt (omvang A,C,D-g2). Eijsbouts vernieuwde en verbeterde de mechaniek waarbij ze ook het klavier aanpasten aan de nieuwe situatie. De klepelbollen werden gestraald en opnieuw op verstelbare wijze opgehangen.

Via een stokkenklavier, op de zolder boven de klokken, worden de klepels tegen de binnenwand van de klokken getrokken. Door het instrument nauwkeurig af te regelen is het mogelijk alle nuances tussen pianissimo (zacht) en fortissimo (hard) te laten klinken.

Voor de automatische tijdsaanduiding is op het stokkenklavier een pneumaat geplaatst. Hiermee is het mogelijk om ieder uur een door de beiaardier geprogrammeerde melodie en elk kwartier een korte Westminster te laten klinken.

Voor dit concert is geen ticket nodig.